Çocuk ve Gençler için Aikido

Aikido, bir çok Türkçe kaynakta uyum ve enerjinin yolu olarak çevrilmiştir. Amaçlanan, evrenin enerjisi ile uyumlu bir yaşam sürdürmektir. Bunun için hem bedensel hem ruhsal olgunluk gereklidir. Genç yaşta başlanan Aikido eğitimi, fiziksel gelişime yardımcı olmanın yanı sıra, sosyal ve psikolojik gelişimi de hızlandırır. Toplum içinde yaşamanın temel öğeleri olan saygı, işbirliği ve uyum; gerek sosyal, gerekse mesleki başarıyı sağlayan özgüven, sabır ve iç disiplin Aikido çalışmalarının temelini oluşturmaktadır. Birey bu özellikleri ne kadar erken özümserse, başarı o kadar erken gelir ve kalıcı olur.

Aikido’da karşılaşma yoktur. Birey, bir çatışma ortamında karşısındakini rakip olarak görmek yerine, onunla uyumlu hareket ederek, çatışmayı ortadan kaldırmaya çalışır. Çatışmaya yol açan çevreyi ve başkalarını değiştirme düşüncesi ve isteği yerine, kişi kendi eksiklerini keşfedip, kendini geliştirmeye odaklanır. Bu, günlük yaşantımızın her evresinde yaratılan rekabet algımızı değiştirerek, daha dengeli ve huzurlu bir yaşam sürmemizi sağlamaktadır.

Çalışmalarımız 5-10 dakika süren ısınmayla başlamaktadır. Ardından 10-15 dakika süren kontrol ve güç kazandıran egzersizler yapılmakta, sonrasında 25-30 dakika teknik çalışılmaktadır. En son ise 5-10 dakika nefes ve esneklik çalışmaları yapılır. Dönem sonlarında bu çalışmaların neticesi ölçülür ve değerlendirilir.

Sertifika

7. kyu olarak başlayan çocuklar her dönem sonunda yapılan derece sınavları ile teknik gelişimi değerlendirilir. Sınavlar sonrası, uluslararası geçerliliği bulunan Eurasia Aikido Organization Sertifikaları ile çocukların bir üst derece geçtikleri belgelenir. Gençler, 6.2, 6.1, 6, 5.2, 5.1, 5 vb… olarak ilerleyen bir derecelendirme sistemi ile 18 yaşında siyah kuşak sınavlarına girecek şekilde hazırlanır.

Aikido Yapan Çocuk ve Gençler:

  • Kendine yeterli bir birey olmasını desteklerken; toplum içinde yaşamanın temel kurallarını, saygıyı, işbirliğini ve uyumu öğrenir.
  • İç disiplini sağlayarak dikkatini toplar ve konsantrasyonunu arttırır.
  • Fiziksel dayanıklılık, kuvvet, hız ve esneklik kazanır, düzgün bir duruşa sahip olur.
  • Rekabetsiz bir ortamda, daha dengeli ve huzurlu bireyler olur.

Çocuk ve Genç Aikido grupları için kayıtlar ve eğitimler yıl boyunca devam etmektedir. Yeni başlayanlar ve eskiler aynı grupta çalışmaktadır. Yeni gelenlerin eskiler ile kaynaşması ve yardımlaşması gençler için oldukça eğiticidir.

Çocuk 9-12 Yaş ders saatlerimiz için tıklayınız.
Genç 12-16 Yaş ders saatlerimiz için tıklayınız.