Ninjutsu

1000 yıldan fazla bir tarihe sahip olan Ninjutsu sanatı günümüzde geleneksel ve modern olarak iki farklı şekilde çalışılmaktadır. Ronin Ryu Dojo olarak biz, öğrencilerimize amaç ve hedeflerine yönelik olarak iki yoldan da eğitim vermekteyiz.

Geleneksel Ninjutsu 9 ayrı okuldan miras kalan 18 ayrı disiplinin bir araya gelmesiyle oluşur. Bu sistem zihinsel arınma ve silahsız dövüş yani Tai Jutsu eğitimi ile başlar. Tai Jutsu ve bu kapsamda çalışacağımız temel pozisyonlar (kamae) ve katalar (statik hareket kalıpları) ilerleyen aşamalarda geliştireceğimiz bilgi birikimi ve tekniklerin temelini oluşturmaktadır. Geçirdiğiniz zaman ve gelişimle paralel olarak, silahsız dövüş ve/veya temel eğitimin yanında çeşitli aletlerin kullanılması anlamında eklentiler söz konusu olmaktadır. Bunlar sopa (HanBo, Bo, Jo), Bokken, Katana, Tanto ve diğer geleneksel Ninjutsu aletlerini içermekte ama bunlarla sınırlı kalmamaktadır.

Ninjutsu yapısı ve doğası itibariyle her yaş ve beden tipinin çalışmasına uygun bir sanattır. Karate, Taekwon Do, Judo gibi olimpik spor dalları veya Muay Tahi, Kickbox gibi çeşitli kurallara ve kısıtlamalara dayalı bir sanat olmayıp, müsabakası yoktur. Ninjutsu ortaya çıkışı ve onu meydana getiren disiplinlerin özelliği olarak, hayatta kalma (Survival) hakkında pratik anlamda faydalı olacak geniş bir yelpazeden yetenekler bütününü uzun vadeli bir zaman dilimi içerisinde içselleştirmeye ve bunları fiziksel ve zihinsel zorluklar karşısında pratik olarak uygulayabilecek kabiliyeti geliştirmeye yönelik bir sanattır.