Hafta İçi Çocuk Aikido

Aikido, bir çok Türkçe kaynakta uyum ve enerjinin yolu olarak çevrilmiştir. Amaçlanan, evrenin enerjisi ile uyumlu bir yaşam sürdürmektir. Bunun için hem bedensel hem ruhsal olgunluk gereklidir.

Aikido, bu olgunluğu yakalamak için çalışılan bir savaş sanatıdır.

Genç yaşta başlanan Aikido eğitimi, fiziksel gelişime yardımcı olmanın yanı sıra, sosyal ve psikolojik gelişimi de hızlandırır. Toplum içinde yaşamanın temel öğeleri olan saygı, işbirliği ve uyum; gerek sosyal, gerekse mesleki başarıyı sağlayan özgüven, sabır ve iç disiplin Aikido çalışmalarının temelini oluşturmaktadır. Birey bu özellikleri ne kadar erken özümserse, başarı o kadar erken gelir ve kalıcı olur.

Aikido’da karşılaşma yoktur. Birey, bir çatışma ortamında karşısındakini rakip olarak görmek yerine, onunla uyumlu hareket ederek, çatışmayı ortadan kaldırmaya çalışır. Çatışmaya yol açan çevreyi ve başkalarını değiştirme düşüncesi ve isteği yerine, kişi kendi eksiklerini keşfedip, kendini geliştirmeye odaklanır. Bu, günlük yaşantımızın her evresinde yaratılan rekabet algımızı değiştirerek, daha dengeli ve huzurlu bir yaşam sürmemizi sağlamaktadır.

Çalışmalarımız spor bilimine uygun olarak 5-10 dakika süren ısınmayla başlamaktadır. Ardından 10-15 dakika süren kontrol ve güç kazandıran egzersizler yapılmakta, sonrasında 25-30 dakika teknik çalışılmaktadır. En son ise 5-10 dakika nefes ve esneklik çalışmaları yapılır. Dönem sonlarında bu çalışmaların neticesi ölçülür ve değerlendirilir.

Kayıtlar ve eğitimler yıl boyunca devam etmektedir. Yeni başlayanlar ve eskiler aynı grupta çalışmaktadır. Yeni gelenlerin eskiler ile kaynaşması ve yardımlaşması gençler için oldukça eğiticidir.