BJJ

BJJ Nedir

BJJ KontrolBrazilian jiu-jitsu (BJJ), ağırlığın yerde mücadeleye verildiği bir dövüş sanatıdır. İsminden de anlaşıldığı gibi Brezilya’da Gracie ailesi tarafından geliştirilmiştir. BJJ, büyük bir dövüş sanatları üstadı olan Mitsuyo Maeda’nin 1916’da Brezilya’ya yerleşmesi ve Carlos Gracie’yi öğrencisi olarak kabul ederek ona sanatını öğretmesi ile başlar. Gracie ailesi yıllar içinde sanatı geliştirir ve ünlü Gracie meydan okuması (Gracie Challenge) ile dünyaya duyururlar.

BJJ, güce değil zamanlama ve tekniğe dayanır. Tekniklerin uygulamasında kaldıraç prensibi temeldir. Kaldıraç gücün artmasını ve en etkin şekilde kullanılmasını sağlar. Dolayısıyla hafif ve güçsüz bir kişinin, ağır ve güçlü rakipler karşısında bile başarılı olabilmesini sağlar.

Müsabakalarda hedef, rakibi pes ettirmek için gerekli tekniklerin uygulanabileceği üstün pozisyonu elde etmektir. Puanlama, bu elde edilen pozisyonlara göre yapılır. Bunun yanında eklemlere yapılan ataklar ve boğuş hareketleri ile rakip pes ettirilebilir. Sporcu sürekli olarak rakibinin bir sonraki hareketini ya da kendi hareketine vereceği karşılığı düşünerek aynı bir satranç oyunu gibi stratejisini hakim pozisyonu elde etmek için geliştirir.

Nasıl Yapılır?

BJJ judo elbisesi (gi) benzeri bir elbise ile ya da normal spor kıyafetleri ile yapılabilir. BJJ bir spor ve bir savunma sanatı olarak veya Mixed Martial Arts (MMA, serbest dövüş) müsabakalarına hazırlanmak için çalışılabilir. Katsu‘daki antrenman tarzı ağırlıklı olarak “gi” ile yapılan spor jiu jitsu olup, bu tarz dünyada hem self-defans hem de MMA alanında kariyer yapmak isteyen kişiler için en etkin çalışma tarzı olarak kabul görmektedir.

BJJ ŞampiyonaBJJ her yaştan, kadın ve erkek, her insanın yapabileceği bir spordur. Şampiyonalarda kilo kategorilerini yanında yaş kategorileri olup, bu kategoriler 55 yaş üstü kategorisine kadar çıkar. Tekniklerin serbest uygulanması ile yapılan çalışmalar bütün adaleleri çalıştırarak, nefes kapasitesin arttırır. Uygun pozisyonun elde edilmesi ya da mevcut dominant pozisyonun korunması, vücudun dengesi ile ağırlık dağılımının kontrolünü gerektirdiği için sporcu vücuduna daha iyi hakim olmayı öğrenir. Temeli dövüş sanatlarına dayanan bu sporu yapan sporcu kendini daha güvenli ve güçlü hissedecek, düzenli bir çalışma ile disipline girecektir.

Özetle BJJ, insanın kendini daha iyi ve güvenli hissetmesini sağlayan, sürekli bir sonraki hamlenin düşünüldüğü, vücudun yanında insanın zekâsını da zorlayan son derece zevkli bir spordur. Hangi yaşta olursanız olun, bire bir mücadelede dünyanın en etkili dövüş stili kabul edilen BJJ’yi öğrenebilir,  forma girebilir ve hatta kendi yaş ve kilo kategorinizde müsabık başarılar elde edebilirsiniz.

NEDEN BJJ?